• Butik 48 26 34 87
  • Billig fragt fra 39,- kr.
  • Værksted 48 20 15 45
  • Min Konto

Back to Top

Cisco 1000BASE-LX SFP Transceiver

Zoom

MGBLX1/CISCO

Ikke på lager - Måske udgået - RING 48 26 34 87 for Info

(Sidst opdateret: d. 10-03-2018 kl. 09:37)

5.017,95 DKK

Hurtigt overblik

Cisco 1000BASE-LX SFP Transceiver, Kabel, 0 - 70 °C, -40 - 85 °C, 10 - 85%, -9,5 - -3 dBm, 5 - 90%

Detaljer

Highlights
-Adds fiber-optic connectivity to Cisco Small Business and Cisco Small Business Pro Series switches.
-High-performance link for connecting networks within a building or small campus area.
-Easy removal with an integrated spring latch.
-Hot swappable to maintain network availability.

Product Overview
Cisco® MFE and MGE Small Form-Factor Pluggable (SFP) or mini Gigabit Interface Converter (mini-GBIC) transceivers are easy-to-install modules that provide a simple way to add fiber connectivity or to add an extra Gigabit Ethernet port to your Cisco Small Business or Cisco Small Business Pro Series switches. The transceivers are available for single-mode or multimode fiber-optic cabling and can support distances from 100 meters up to 40 kilometers.
The Cisco MFE and MGE transceivers provide fast and reliable connectivity between switches that are located on different floors, in separate buildings, or on a small campus network needing connectivity between sites. These transceivers can support both Fast and Gigabit Ethernet applications.

Cisco 1000BASE-LX SFP Transceiver. Dataoverførselshastighed (maks.): 1000 Mbit/s, Kabelteknologi: 1000Base-LX. Forbindelsesteknologi: Kabel. Maksimal overførselsafstand: 10000 m, Bølgelængde: 1310 nm. Strømforbrug (normal): 1 W. Sikkerhed: FDA 21 CFR 1040.10 & 1040.11, EN60950, EN (IEC) 60825-1,2, Godkendelse: FCC Part 15 Class B, EN55022 Class B (CISPR 22B), VCCI Class B.

Dataoverførselshastighed (maks.)1000 Mbit/s

Specifikationer

Netværk
Dataoverførselshastighed (maks.)1000 Mbit/s
Kabelteknologi1000Base-LX
Ports & interfaces
ForbindelsesteknologiKabel
Præstation
Maksimal overførselsafstand10000 m
Bølgelængde1310 nm
Strømstyring
Strømforbrug1 W
Administration features
Hot-swap
Plug and play
Miljømæssige betingelser
Operationel temperatur0 - 70 °C
Lager-temperatur-40 - 85 °C
Relativ luftfugtighed10 - 85%
Lagring, relativ fugtighedsgrænse5 - 90%
Godkendelser
GodkendelseFCC Part 15 Class B,
EN55022 Class B (CISPR 22B),
VCCI Class B.
SikkerhedFDA 21 CFR 1040.10 & 1040.11, EN60950, EN (IEC) 60825-1,2
Vægt og størrelse
Vægt18 g
Andre funktioner
Transmit power-9,5 - -3 dBm
Mål (BxHxD)13,4 x 55,7 x 8,5 mm
InterfaceSFP
StikLC-LC
Fuld dupleks
FibertypeSMF

Copyright: ajdata.dk a/s - 2014     Alle priser er inkl. moms . Der tages forbehold for prisændringer, trykfejl og udgåede varer