• Butik 48 26 34 87
  • Billig fragt fra 39,- kr.
  • Værksted 48 20 15 45
  • Min Konto

Back to Top

Intellinet 506519 netværksomformer til medie

Zoom

506519/INTELLINET

Ikke på lager - Forventet leveringsdato: 00-00-000

(Sidst opdateret: d. 10-03-2018 kl. 09:26)

593,95 DKK

Hurtigt overblik

Intellinet 506519, 100Base-TX, IEEE 802.3, IEEE 802.3u, Multi-mode, 50/125, Kabel, ST
ELLER

Detaljer

The intellinet network solutions Fast Ethernet Media Converter was specifically designed to offer the network designer a device for migration from copper-based Ethernet to Fiber Ethernet. Now migration or expansion of existing networks can be achieved with minimum cost and complexity. The converter is completely transparent to the network so the network performs exactly the way it did before – only now it can support both copper and fiber mediums.

Expands the Size of an Existing Network
Provides fiber connectivity to Ethernet segments, allowing for even further networking expansion between extended workgroups. Also provides building-to-building connectivity without the need for the cost and disruption associated with the installation of additional routers.

Enhances the Distance between Networking Devices
Connecting the converter to fiber segments can further extend distances between networking nodes. This can be achieved by direct connection between the converter and a fiber-based node or networking device.

Cabling Flexibility
Network managers can install fiber cabling anywhere within a network without changing the arrangement of copper-based Ethernet. The compact size of the converter allows it to be easily deployed in any narrow desktop location or to be used in a wall-mount installation. Several converters can be simultaneously installed into a 19" rack-mountable chassis.

Intellinet 506519. Dataoverførselshastighed (maks.): 100 Mbit/s, Indgående omregner interface: 100Base-TX, Netværksstandard: IEEE 802.3, IEEE 802.3u. Forbindelsesteknologi: Kabel, Fiber optisk strømstik: ST. Maksimal overførselsafstand: 2000 m, Bølgelængde: 1310 nm, Fiber funktion, struktur: Multi-mode. LED indikatorer: LAN, Link, Strøm, Farve på produkt: Sort. Udgående strøm: 5 V, Strømforbrug (normal): 2,5 W

Dataoverførselshastighed (maks.)100 Mbit/s
Internt

Specifikationer

Netværk
Dataoverførselshastighed (maks.)100 Mbit/s
Converter input interface100Base-TX
NetværksstandardIEEE 802.3, IEEE 802.3u
Duplex systemFuld, Half
Ports & interfaces
ForbindelsesteknologiKabel
Ethernet LAN (RJ-45) porte, antal1
Fibre channel porte1
Fiber optisk strømstikST
DC-in-stik
Præstation
Maksimal overførselsafstand2000 m
Bølgelængde1310 nm
Fiber mode structureMulti-mode
Fiber cable diameters supported50/125
Tx power (min)-22 dBm
Tx power (max)-12 dBm
Rx power (min)-30 dBm
Design
Internt
Farve på produktSort
IndikationerLAN, Link, Strøm
Strømstyring
Spænding1
Output Voltage5 V
Strømforbrug2,5 W
Ekstern strømadapter
Indhold af emballage
Brugervejledning
Miljømæssige betingelser
Operationel temperatur0 - 70 °C
Lager-temperatur-45 - 85 °C
Relativ luftfugtighed10 - 90%
Godkendelser
GodkendelseFCC, CE
Vægt og størrelse
Vægt500 g
Andre funktioner
Mål (BxHxD)70 x 107 x 26 mm

Copyright: ajdata.dk a/s - 2014     Alle priser er inkl. moms . Der tages forbehold for prisændringer, trykfejl og udgåede varer