• Butik 48 26 34 87
  • Billig fragt fra 39,- kr.
  • Værksted 48 20 15 45
  • Min Konto

Back to Top

LevelOne FVT-0203TXFC

Zoom

530023/LEVELONE

Ikke på lager - Måske udgået - RING 48 26 34 87 for Info

(Sidst opdateret: d. 10-03-2018 kl. 09:33)

1.807,95 DKK

Hurtigt overblik

LevelOne FVT-0203TXFC, 10Base-T, 100Base-TX, 50/60, 100Base-FX, IEEE 802.3, IEEE 802.3af, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, Hurtig, Multi-mode

Detaljer

- 10/100BASE-TX UTP til 100BASE-FX kobber til to fiber media converter
- Multi-mode fiber transmission, op til 2 km
- High-quality SC konnektor port
- Kompatibel med IEEE 802.3af PoE standard, som Power Sending Equipment
- Link-Loss-Forwarding
- Giver Link fejl passage og slut ende fejl
- DIP Switch for tilpasset konfiguration
- Intern AC power supply

LevelOne’s 100TX to 100FX SC Converters with PoE Injectors allows the user easily to connect different types of network segments to provide an ideal solution for extensive Wireless access point, VoIP Phone, and IP Surveillance System deployments.

The product fully complies with the IEEE 802.3af standard. It combines data received over fiber connection with 48VDC electrical power thus easily providing power to a remote PoE device over an existing standard Ethernet unshielded twisted pair cable. Your network devices can thus be installed in more appropriate position for better performance. The converter includes PD signature sensing and power monitoring features. Other advantages include over-current protection, under-current detection and fault protection input. The LFP (Link Fault Pass-through) allows the converter to monitor both the fiber and copper RX ports for loss of signal. The FEF (Far End Fault) enables the converter to stop sending link pulse to the link partner once a loss of the fiber RX signal is encountered.

FVT-0203TXFC with Multi-mode SC connector gives your PoE network the ability to interface with fiber connections over a distance of up to 2km.

LevelOne FVT-0203TXFC. Dataoverførselshastighed (maks.): 100 Mbit/s, Indgående omregner interface: 10Base-T, 100Base-TX, Udgående omregner interface: 100Base-FX. Forbindelsesteknologi: Kabel, Fiber optisk strømstik: SC. Maksimal overførselsafstand: 2000 m, Fiber funktion, struktur: Multi-mode, Understøttet diameter på fiberkabel: 50/125, 62.5/125, 100/140. LED indikatorer: FDX, Aktivitet, Link, PoE, Strøm, Farve på produkt: Sort, Oprindelsesland: Taiwan. Strømstyrke: 100-240, Frekvens: 50/60, Strømforbrug (normal): 24 W

Dataoverførselshastighed (maks.)100 Mbit/s
Internt

Specifikationer

Netværk
Dataoverførselshastighed (maks.)100 Mbit/s
Converter input interface10Base-T, 100Base-TX
Converter output interface100Base-FX
NetværksstandardIEEE 802.3, IEEE 802.3af, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x
Ethernet interface typeHurtig
Ethernet LAN data rates10,100 Mbit/s
Packet forwarding rate (10 Mbps)14880 pps
Packet forwarding rate (100 Mbps)148800 pps
Duplex systemFuld, Half
Typer kabel, der understøttesFiber
Ports & interfaces
ForbindelsesteknologiKabel
Ethernet LAN (RJ-45) porte, antal1
Fibre channel porte1
Fiber optisk strømstikSC
Power over Ethernet (PoE) port mængde1
Præstation
Maksimal overførselsafstand2000 m
Fiber mode structureMulti-mode
Fiber cable diameters supported50/125, 62.5/125, 100/140
Design
Internt
Farve på produktSort
IndikationerFDX, Aktivitet, Link, PoE, Strøm
OprindelseslandTaiwan
Strømstyring
Strømstyrke100-240
Frekvens50/60
Strømforbrug24 W
Strøm over Ethernet (PoE) Support
Miljømæssige betingelser
Operationel temperatur0 - 50 °C
Relativ luftfugtighed5 - 90%
Godkendelser
GodkendelseFCC, CE
Vægt og størrelse
Bredde15,8 cm
Dybde13,3 cm
Højde4 cm

Copyright: ajdata.dk a/s - 2014     Alle priser er inkl. moms . Der tages forbehold for prisændringer, trykfejl og udgåede varer